Gospodarka i społeczeństwo

800 plus na konto już od stycznia 2024 roku

Na salach obsługi klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pojawiają się pytania o świadczenie rodzinne 800 plus. Rodzice mają wątpliwości, czy świadczenie w nowej wysokości będzie wypłacane od stycznia 2024 roku i czy trzeba będzie składać nowy wniosek.

Od 1 stycznia 2024 roku świadczenie wychowawcze, które było wypłacane w kwocie 500 złotych zostanie podniesione na 800 złotych.

Nastąpi to automatycznie, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego dodatkowego wniosku. Po nowym roku osoby uprawnione otrzymają wypłaty w nowej wysokości i zostaną o tym poinformowane na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS

– informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

Zgodnie z Ustawą z 7 lipca 2023 roku o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci na wypłatę wyrównania od 1 stycznia 2024 roku ZUS ma czas do 29 lutego 2024 roku.

Od kiedy przyjmowane wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy?

Prawo do 500 plus, a od nowego roku do 800 plus, ustalane jest na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku. Jednak aby świadczenie było wypłacone od początku, rodzic musiał złożyć wniosek do końca czerwca 2023 roku. Jeśli spóźnił się i przekazał dokumenty po 30 czerwca, to świadczenie otrzyma już tylko od miesiąca złożenia wniosku. Wyjątek stanowią rodzice nowo narodzonych dzieci. Oni mają trzy miesiące na złożenie wniosku. Jeżeli zrobią to w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin swojej pociechy, to otrzymają świadczenie z wyrównaniem. Zasada trzech miesięcy dotyczy również przypadku objęcia dziecka opieką, przysposobienia lub faktycznego umieszczenia dziecka w domu pomocy społecznej lub w pieczy zastępczej.

Wnioski na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca 2024 roku, będzie można składać od lutego 2024 roku za pośrednictwem:

– bezpłatnej aplikacji mZUS,

– Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,

– portalu Emp@tia czy

– bankowości elektronicznej banków lub SKOK, które współpracują z ZUS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *