Płock

Ciepłe spoczniki na Tumskiej

Miasto rozpoczęło wymianę betonowych, obłożonych granitowymi płytami spoczników na ul. Tumskiej. Jest to początek operacji „ocieplania” deptaku.

UMP

Przebudowa, która nadała mu obecny kształt zaczęła się prawie 20 lat temu, a zakończyła w 2006 roku. Od tego czasu betonowe spoczniki, obłożone granitem w kilku kolorach, mocno wyeksploatowały się. Kamienne płyty regularnie odpadały i wyszczerbiały się. Gdy po raz pierwszy zaczęto rozważać ich wymianę lub naprawę i podniesiono pierwszy ze spoczników – przyklejone do niego płyty granitowe po prostu odpadły. Gdy podniesiono drugi – sytuacja się powtórzyła.

Ponieważ zdecydowaliśmy o wymianie spoczników, dlatego już od kilku tygodni ich nie naprawiliśmy. Obłożone granitem betonowe sześciany zabieramy i oddajemy do utylizacji. Materiał ten nie nadaje się do ponownego użycia. Jest ich łącznie 240 sztuk w kilku kolorach, rozstawionych na trzech odcinkach Tumskiej.

tłumaczy Hubert Woźniak z płockiego ratusza

Na ich miejscu miasto ustawi 80 nowych spoczników, monolitów, wykonanych w całości z przyjemnego granitu strzegomskiego w jednym kolorze. Będzie ich mniej, ale na wszystkich zainstalowane zostaną ciepłe drewniane siedziska. 26 z nich wyposażonych będzie dodatkowo również w drewniane oparcia.

UMP

Drewniane siedziska nie zostaną na stałe przymocowane do spoczników. Będą formą nakładki, której metalowe uchwyty umieścimy pod granitowymi sześcianami. Ciężar granitu zagwarantuje nam, że nakładki się nie przesuną i można będzie bezpiecznie z nich korzystać.

dodaje

Nowe spoczniki od razu zostaną ustawione razem z drewnianymi nakładkami. Koszt spoczników to 159,4 tys. zł, drewnianych nakładek – 98,2 tys. zł. Koszt całości – prawie 260 tys. zł.

UMP

Kiedy koniec wymiany? Teoretycznie wykonawcy (jest ich dwóch: jeden zajmuje się granitowymi spocznikami, drugi – drewnianymi nakładkami) mają czas do końca kwietnia.

Jednak cała ta operacja wymiany spoczników jest stosunkowo prosta i jeśli pogoda pozwoli (potrzebujemy kilku dni o niskiej wilgotności) to zakończymy ją jeszcze w marcu.

mówi Woźniak

13 thoughts on “Ciepłe spoczniki na Tumskiej

 • A jak z kwestią impregnowania ich kostki? Czy można kupić na stronie impregnat?

  Odpowiedz
  • Bruk-bet ma impregnat więc śmiało można od nich brać, jeśli masz ich kostkę to tym bardziej – lepiej używać dedykowanych produktów

   Odpowiedz
 • My mieliśmy spore kłopoty z układaniem wcześniejszej kostki, teraz dopiero wymieniliśmy na bruk bet i zrobiło się o niebo lepiej, efekt końcowy jest znakomity.

  Odpowiedz
  • Bruk-bet ma impregnat więc śmiało można od nich brać, jeśli masz ich kostkę to tym bardziej – lepiej używać dedykowanych produktów

   Odpowiedz
 • Kosteczka to tylko z Bruk betu, testowałem wiele, ale od nich jest zdecydowanie najbardziej odporna na czynniki zewnętrzne.

  Odpowiedz
 • A co jest do wyboru z linii prestige?

  Odpowiedz
  • najlepiej sprawdzić na stronie bo często wpadają nowości. Jest w czym wybierać

   Odpowiedz
 • Osobiście też wybieram linię prestige, brałem z bruk betu już trochę produktów i mogę powiedzieć, że zdały test czasu, świetnie się sprawują nawet po kilku sezonach.

  Odpowiedz
 • A szybko dostarczają? Bo u mnie czeka praca w robieniem podjazdu pod garaż i szukam czegoś wytrzymałego.

  Odpowiedz
 • Jak układałem kostkę z bruk bet to nie spodziewałem się, że to będzie takie proste, w tym roku będę chciał zrobić ogród, właśnie ich płytami.

  Odpowiedz
  • o wlasnie mysle o ulozeniu kostki na tarasie i tak biore pod uwage od nich te z linii prestige

   Odpowiedz
  • Brukbet ma dobre materiały, nie raz na nich pracuje i są trwałe, a co do układania – dla mnie wszystko jedno jaka marka to łatwo ułożyć, bardziej chodzi o trwałość później, żeby klient nie miał problemów

   Odpowiedz
   • Zgadzam się. Jak materiał jest solidnej jakości to przyjemniej się układa 😀 oni akurat nigdy mnie nie zawiedli jeśli chodzi o kostkę brukową

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *