poniedziałek, 29 kwietnia 2024
Płock

Kolejne gminy na Mazowszu chcą realizować program Czyste Powietrze

Deklaracja współpracy ze strony gmin jest dobrowolna i ma na celu zwiększenie dostępności oraz możliwość dotarcia do jak największej liczby beneficjentów, a w konsekwencji – jeszcze skuteczniej wpłynąć na poprawę jakości powietrza w naszym regionie. W sumie na Mazowszu około 100 gmin zgłosiło się do współpracy przy Programie.

Zaprosiliśmy gminy do współpracy przy realizacji Programu Czyste Powietrze. Dzięki uruchomieniu pilotażu z udziałem gmin w ramach programu otwieramy kolejny kanał dystrybucji. Do tej pory w województwie mazowieckim podpisaliśmy około 100 porozumień z gminami, które przyłączyły się  do współpracy i tym gminom dziękuje. Ale lista jest nadal otwarta. Dlatego zapraszam te gminy, które jeszcze nie podjęły decyzji żeby przyłączyły się do współpracy. Obecnie w naszym Funduszu trwają szkolenia dla pracowników tych gmin, które zgłosiły się do współpracy przy Programie

mówi prezes NFOŚiGW Anna Król

Przez ponad 9 miesięcy od uruchomienia Programu na Mazowszu złożono  ponad 7,5 tys. wniosków o pomoc finansową i wydano już  ponad 3 tys. pozytywnych decyzji w sprawie dofinansowania inwestycji w ramach Programu Czyste Powietrze.


Umożliwienie składania wniosków w ramach Programu Czyste Powietrze także bezpośrednio do Gmin to dla mieszkańców duże ułatwienie. Na podstawie Porozumień zawartych między Funduszem, a Gminami beneficjenci mogą składać wnioski nie tylko w biurach Funduszu w Warszawie czy wydziałach zamiejscowych. Wnioski można będzie złożyć także w gminach. Do zadań samorządu w ramach realizacji zapisów Porozumienia  należy między innymi: przygotowywanie (wypełnianie) wraz z mieszkańcami wniosków o dofinansowanie, sprawdzanie ich poprawności, a także prowadzenie działań doradczych. Wnioski o dofinansowanie wraz z załącznikami – po pozytywnej weryfikacji przez Gminę – trafią do WFOŚiGW w Warszawie, który ostatecznie weryfikując i zatwierdzając złożony przez Beneficjenta wniosek przyzna i wypłaci środki na realizację ekologicznej inwestycji. Fundusz wspiera samorządy w realizacji Programu Priorytetowego Czyste Powietrze, prowadząc szkolenia dla pracowników Urzędu Gminy. 

Celem Programu Czyste Powietrze jest eliminacja zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery przez nieefektywne źródła ciepła oraz poprawa efektywności energetycznej istniejących budynków jednorodzinnych, a także uniknięcie emisji zanieczyszczeń pochodzących z nowobudowanych budynków. Beneficjenci o najniższych dochodach mogą liczyć nawet na 90% bezzwrotnej dotacji. Wysokość dopłat zależy od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym.

Koszt kwalifikowany przedsięwzięcia to minimum 7 tysięcy złotych, a maksymalnie 53 tysiące złotych. Środki można przeznaczyć na wymianę źródła ciepła na ekologiczne i kompleksową termomodernizację domu jednorodzinnego, w tym docieplenie ścian i stropów, wymianę okien i drzwi na energooszczędne, montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej czy instalacji odnawialnych źródeł energii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *