piątek, 26 kwietnia 2024
ORLEN S.A.Płock

Petrochemiczne rozmowy. Narodziny kombinatu

W sześćdziesiątą rocznicę powstania Mazowieckich Zakładów Rafineryjnych i Petrochemicznych Muzeum Mazowieckie przygotowało w ramach cyklu „Spotkania z historią” wieczór wspomnień. Przypomni czas budowy kombinatu, gdy na podpłockich polach Białej Nowej, Powsina i Chełpowa pojawili się geodeci, a za nimi pierwsi pracownicy, maszyny i ciężki sprzęt.

W spotkaniu udział wezmą dawni pracownicy zakładu: Eugeniusz Korsak, Henryk Rybak i Władysław Wawak.

— Eugeniusz Korsak – absolwent Instytutu Nafty i Gazu Ziemnego w Baku. Od 1967 do 2008 roku związany z płocką petrochemią. Bibliofil, autor albumu „Z naftą przez pokolenia”.
— Henryk Rybak – z przerwą na prezydenturę miasta Płocka, zatrudniony w petrochemii w latach 1961 – 1973, a następnie w latach 1982 – 2002.
— Władysław Wawak – absolwent Wydziału Chemii Politechniki Śląskiej. Związany z płockim kombinatem od 1961 r., przeszedł wszystkie stopnie kariery zawodowej od starszego mistrza do dyrektora naczelnego zakładu, którym był w latach 1980-1981.

Wszyscy związali swe losy z płocką petrochemią, wszyscy trafili do Płocka z powodu budowy kombinatu. Opowiedzą, jakie były ich doświadczenia zawodowe, z jakimi problemami spotykali się w trakcie pracy, jak zapamiętali budujący się kombinat i jak wspominają pierwszego, charyzmatycznego dyrektora MZRiP Pawła Nowaka.

Tłem do rozmów będzie pokaz ponad stu zdjęć autorstwa płockiego fotografa – Władysława Kozłowskiego, który na swoich kliszach uwiecznił narodziny petrochemii i budowniczych zakładu.

Spotkanie rozpocznie się w czwartek, 5 grudnia. Początek o 17.00. Wstęp jest wolny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *