niedziela, 21 kwietnia 2024
Gospodarka i społeczeństwo

Od jutra droższe papierosy

Od 1 marca osoby palące odczują zmiany cen. Choć zostały one wprowadzone już 1 stycznia, do końca lutego można było sprzedawać wyroby z zeszłoroczną akcyzą.

Ta wiadomość nie ucieszy palaczy. Ceny papierosów w górę. Wiąże się to z wyższą akcyzą, która wzrosła wraz z nowym rokiem, jednak od 1 marca legalnie w sprzedaży mogą być wyłącznie papierosy z akcyzą zapłaconą w 2024 roku.

W związku z tym ceny papierosów od piątku wzrosną co najmniej o złotówkę – wylicza “Fakt”. Średnio paczka papierosów kosztuje obecnie ok. 15-17 zł. Przypomnijmy, pod koniec 2021 r. uchwalono ustawę, która podnosi stopniowo stawki akcyzy m.in. na papierosy i alkohol. Trzy najbliższe podwyżki akcyzy – w 2024 r., 2025 r. i 2026 r. – obejmą następujące napoje alkoholowe: alkohol etylowy 100 proc., piwo, wino, tzw. pozostałe napoje fermentowane i tzw. wyroby pośrednie. Nie wzrosną stawki m.in. na cydr i perry. W 2024 r. i kolejnych latach wzrosną również stawki akcyzy na następujące wyroby tytoniowe: papierosy, tytoń do palenia, cygara i cygaretki – czytamy na stronie Interia Biznes.

Palacze muszą być gotowi na systematyczny wzrost stawek akcyzy, co przełoży się na ceny papierosów. Według szacunków Ministerstwa Finansów, na które powołuje się “Fakt”, podwyżki cen paczki papierosów w kolejnych latach będą wynosić kolejno 1,06 zł, 1,15 zł i 1,24 zł. Wzrost stawek akcyzy na papierosy i alkohol w latach 2025-2027 ma przynieść budżetowi dodatkowe 37 mld zł.

Źródło: Interia Biznes, “Fakt”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *