czwartek, 2 maja 2024
ORLEN S.A.Płock

Nero, Petra i Lusia zaobrączkowane

Trzy młode sokoły: dwie samiczki i jeden samiec, które przyszły na świat i wychowały się w Zakładzie Produkcyjnym PKN ORLEN w Płocku zostały dziś zaobrączkowane. Dzieci  pary orlenowskich sokołów to 52, 53 i 54 pisklęta sokoła wędrownego, które za kilka dni trafią do natury dzięki PKN ORLEN, który od blisko dwóch dekad aktywnie uczestniczy jako Partner w Programie wspierania odbudowy populacji sokoła wędrownego w Polsce. Razem z sokołami z czeskich rafinerii Grupy ORLEN (Litvínov i Kralupy nad Wełtawą) to już 84 ptaki, które po narodzinach i dzieciństwie spędzonym w kompleksach produkcyjnych Grupy ORLEN zasilą środowisko naturalne.

Wszystkie wyklute w naturze jak również reintrodukowane sokoły wędrowne w Polsce, także te urodzone i wychowanie w ORLENIE, są indywidualnie znakowane dwoma rodzajami obrączek.  Na jedną nogę zakłada się obrączki obserwacyjne z dużymi literami i cyframi, które w późniejszym okresie można odczytać przez odpowiedni sprzęt optyczny. Sokołom wyklutym w naturze niebieskie, tym reintrodukowanym czarne. Na drugą nogę zakłada się obrączki ornitologiczne.

W zależności od miejsca, gdzie są wsiedlane, obrączki ornitologiczne mają różny kolor. Sokoły wędrowne wsiedlane lub obrączkowane na terenach leśnych – mają kolor zielony, na terenach górskich – kolor czerwony, natomiast na terenach miejskich – kolor żółty.

Kiedy sokół wędrowny został zauważony w okolicach Zakładu Produkcyjnego, przyłączyliśmy się do Programu Restytucji Sokoła Wędrownego – uznaliśmy, że możemy przyczynić się do odbudowy tej populacji. Ponieważ na terenie naszego kompleksu produkcyjnego  znajdują się wysokie kominy,  to po zainstalowaniu na nich budek lęgowych kominy dały sokołom miejsce do osiedlenia. Tak więc decyzja ORLENU o pomocy sokołom  była dość oczywista

– mówi Adam Tworkowski, Dyrektor Biura Ochrony Środowiska PKN ORLEN.

Budki lęgowe dla ptaków drapieżnych w Zakładzie Produkcyjnym ORLENU w Płocku zostały umieszczone przy współpracy ze „Stowarzyszeniem na Rzecz Dzikich Zwierząt SOKÓŁ” już w 1999 roku. Dwie budki zainstalowano na wysokich kominach: Zakładowej Elektrociepłowni i Instalacji Clausa. Trzecia budka pojawiła się 16 lat później (2015 r.) na nowym kominie Instalacji Odsiarczania Spalin (IOS).

Pierwszy lęg sokołów wędrownych na terenie Zakładu Produkcyjnego w Płocku odnotowano w maju 2002 roku. W ocenie sokolników na terenie ORLENU w Płocku najdłużej  funkcjonowało produktywne stanowisko w Polsce, gdyż nieprzerwanie każdego roku przez 14 lat sokoły wyprowadzały młode, co dla tego gatunku jest rzadkością. W latach 2002 – 2015 jedna para sokołów wyprowadziła z płockiego gniazda 42 pisklęta. To także potwierdzenie dobrych warunków przyrodniczych na terenie rafinerii.

Wyklute na ternie zakładu w Płocku sokoły łączą się w pary i osiedlają w różnych miejscach. Wiemy, m.in., że Łupek, który wykluł się w 2013 roku w budce na kominie instalacji Clausa połączył się z samicą z Anwilu – Wrotką i jest obecnie rezydentem w PGE EC Lublin. W tym roku para ma trzy młode pisklęta. Mamy także informacje, że samiec wykluty w 2012 roku (nr obrączki 6Y) zajmuje gniazdo na kominie PGNIG Termika Żerań w Warszawie. W konkursie dostał imię Gajowy, a jego partnerka Leśna. W ostatnim czasie natomiast, od Stowarzyszenia SOKÓL, otrzymaliśmy kolejną dobrą informację. Na kominie należącym do PGNiG Termika na Siekierkach w Warszawie, jeszcze w tymczasowym gnieździe, zadomowiła się nowa para sokołów. Okazało się, że to drugi samiec wykluty w ORLENIE w 2012 roku, o numerze obrączki obserwacyjnej 7A. Samica jest natomiast o wiele młodsza, bo z roku 2019 i wykluła się w PGE Toruń, gdzie otrzymała imię Astra. Mamy nadzieję, że młoda para wkrótce również będzie miała wysłane potomstwo.

Młode pisklęta dzięki pomysłom, a później głosowaniu internautów otrzymały imiona: Nero (6CT), Petra (7CT) i Lusia (8CT). Dodatkowo młoda samiczka Lusia dostała również nadajnik satelitarny, który pozwoli na śledzenie jej młodocianych wędrówek, a w przyszłości może również na zlokalizowanie jej gniazda. Trójkę piskląt z rodzicami można obserwować przez całą dobę na  orlen.pl oraz peregrinus.pl Obecnie PKN ORLEN wspiera ochronę sokoła wędrownego w Polsce za pośrednictwem powołanej przez Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt ,,Sokół’’ – Fundacji Stowarzyszenia ,,Sokół’’.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *