sobota, 27 kwietnia 2024
Płock

Przygotowania do elektronicznych zwolnień lekarskich

Nie wszyscy przedsiębiorcy w regionie płockim dopełnili już obowiązek założenia konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. To ważne, bo PUE jest potrzebne do obsługi elektronicznych zwolnień lekarskich. Pozostały 2 miesiące do całkowitego wycofania papierowych formularzy.

Już 1 grudnia nastąpi pełne wdrożenie elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). Wg najnowszych danych ok. 96,5% lekarzy w regionie  wystawiających w ostatnim półroczu zwolnienia może już korzystać z e-ZLA, ponieważ posiadają konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). Statystyki dla przedsiębiorców są podobne – 97% pracodawców działających w północnej części województwa także założyło już konta na PUE. Pozostałe 3% ma na to 2 miesiące, bo bez PUE nie będą mogli odebrać elektronicznego zwolnienia. Dane dotyczą firm, które mają obowiązek posiadania konta, czyli tych zgłaszających do ubezpieczeń powyżej 5 pracowników. Mniejsi pracodawcy mogą posiłkować się wydrukami e-ZLA, ale 56% z nich i tak dobrowolnie wybiera konto na PUE i elektroniczny obieg dokumentów. Już teraz w północnej części województwa mazowieckiego w każdym tygodniu do systemu ZUS trafia około 3 tys. elektronicznych zwolnień lekarskich, co stanowi 1/3 wszystkich zwolnień.
Szybkie szkolenie
Zarówno lekarze jak i pracodawcy powinni jak najszybciej założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS – trwa to tylko kilka minut. Doskonałą okazją mogą być szkolenia z obsługi e-ZLA. Najbliższy termin dla przedsiębiorców w Płocku to 3 października, natomiast lekarze mogą wziąć udział w zajęciach 11 października. Pełna lista szkoleń oraz kontakt do ZUS znajduje się na stronie www.zus.pl w zakładce „Wydarzenia i szkolenia”.
PUE dla przedsiębiorców
Warto zacząć korzystać z PUE nawet wówczas, gdy nie ma takiego obowiązku. Platforma Usług Elektronicznych pozwala np. zobaczyć wszystkie zwolnienia lekarskie pracowników. Można także w prosty sposób wysłać do ZUS wniosek o skontrolowanie chorego, co do którego istnieją podejrzenia symulowania. Obsługa e-ZLA na PUE nie wymaga ponadto codziennego logowania do portalu i sprawdzania jego zawartości. Istnieje opcja ustawienia
powiadomień mailowych lub SMS-owych, które poinformują przedsiębiorcę najpóźniej następnego dnia o wystawieniu pracownikowi zwolnienia lekarskiego. Dzięki temu szef szybko dysponuje pełną wiedzę potrzebną do ewentualnej zmiany organizacji pracy swojego zespołu w czasie choroby jednego z pracowników. PUE ma oczywiście dużo więcej opcji niż tylko obsługa e-ZLA. Warto zacząć z nich korzystać i ułatwić sobie obsługę spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi.

Od sierpnia PUE wygodniejsze

Chcemy, aby Platforma Usług Elektronicznych ZUS jak najbardziej odpowiadała potrzebom użytkowników. Od sierpnia 2018 r. udostępniliśmy nową wersję portalu. W profilu płatnika składek (część dostępna dla przedsiębiorców) wprowadziliśmy zmiany optymalizacyjne związane z elektronicznymi zwolnieniami lekarskimi. Warto zaznaczyć, że wszystkie nowe funkcje były inicjowane, planowane i na bieżąco konsultowane z przedsiębiorcami. Zmiany istotnie poprawiają komfort pracy płatników i sprawiają, że obsługa e-ZLA na PUE jest bardziej ergonomiczna. Planujemy także kolejne modyfikacje w zakresie e-ZLA. Przedsiębiorcy będą mogli samodzielnie generować raporty, które ułatwią wprowadzanie informacji z e-ZLA do systemów kadrowo-płacowych. Użytkownik w łatwy sposób będzie mógł np. sam definiować preferencje takiego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *